Bude mať boj o play-off pre ženský tím šťastný koniec?

Základná časť Ženskej extraligy sa blíži do svojho záveru. Pred play-off ostáva tímom odohrať už len posledné 3, či 4 zápasy.
Dramatické budu predovšetkým súboje celkov v spodnej časti tabuľky, kde stále nie je rozhodnuté o tom, kto poputuje do baráže a kto si zahrá o titul.
A práve v tejto situácií sa nachádza aj náš ženský tím.

Čo sa však ešte v polovici sezóny zdalo ako utópia, hoci ambície boli jasné už vtedy, dnes naberá reálnejšie kontúry, no vytúžený cieľ je ešte stále ďaleko.
Po úvodných 9 zápasoch s bilanciou 3 bodov, za výhru po nájazdoch a prehru v predĺžení, prišla reprezentačná prestávka, ktorá bola ideálnou príležitosťou na nový “začiatok“.
A ten vyšiel ženskému tímu na výbornú!

Hneď v 11.kole si baby na svoje konto pripísali 1.výhru za 3 body, keď porazili Hurikán Bratislava 5:4 a nálada v šatni bola razom veselšia.
Obavy z vianočných sviatkov a minimálneho počtu tréningov pred nadchádzajúcimi zápasmi sa nenaplnili a z Nemšovej sa cestovalo domov z ďalším bodom.
Hoci výsledok vzhľadom na predvedený výkon mrzel, v porovnaní s domácim meraním síl s týmto súperom, ktoré skončilo 4:13, sa každý bod počíta.

V zápase s neohrozených lídrom extraligy – ŠK 98 Pruské, ktoré ešte neokúsilo ako chutí prehra, sa očakával jasný priebeh v prospech favorita. No opak bol pravdou.
Predvedená hra zo strany našich hráčok možno nebola oku lahodiaca, ale bojovnosť našich hráčiek nemožno poprieť.
V priebehu celého zápasu dokázali držať krok so súperom a nedovolili mu odskočiť na rozdiel viac ako 2 gólov. V istom momente boli dokonca misky váh naklonené práve na stranu Nitry, no Pruské nakoniec zvládlo dotiahnuť zápas do víťazného konca.
Po prvýkrát v sezóne však vyhralo len rozdielom jediného gólu a taktiež to bol jeden z mála prípadov, kedy museli vicemajsterky otáčať zápas.

Tím tak dostal nový impulz, ktorý vyústil až k sobotňajšej výhre nad tímom, ktorý možno označiť za “strašiaka“ Nitry.
Vzájomný zápas medzi celkami DFA Nitra a FBK Tvrdošín, v ktorom by práve oravský celkom ťahal za kratší koniec, by ste hľadali márne dokonca aj na stránke Slovenského florbalového zväzu, kde sú dostupné výsledky od sezóny 2013/14.
Zároveň to bol pre baby 1.zápas v tejto sezóne, kedy dokázali súperovi nastrielať dvojciferný počet gólov.

Hoci nedeľný zápas v Kysuckom Novom Meste skončil na pohľad pohodlnou výhrou domácich 7:3, v porovnaní s úvodnými 5 zápasmi s rovnakými súpermi na začiatku sezóny je rozdiel v hernom prejave a výsledkoch obrovský.
Keby to máme vyjadriť v číslach, vyzeralo by to asi takto:
skóre 12:41 – 0 bodov vs. skóre 33:33 – 7 bodov

Otázku, čo stojí za touto premenou tímu sme položili tomu najpovolanejšiemu – trénerovi žien Michalovi Špeťkovi.

Je to určite prístup samotných hráčok. Po polovici sezóny sme si pri pohľade na tabuľku povedali, že už nie je priestor na chyby a musíme s tým niečo spraviť. Som rád, že sa tak aj deje.
Je pravda, že v zápase proti bratislavskému Hurikánu to bola ešte trápenka, ale podstatná je výhra. Potom však prišli už spomínané zápasy proti Nemšovej a Pruskému a myslím, že práve v týchto zápasoch nastal ten najväčší zlom.
Baby konečne zistili, že dokážu držať krok aj s tými najlepšími tímami v lige a aj keď sme bohužiaľ z týchto zápasov vydolovali len bod, tak hráčky získali z môjho pohľadu to najdôležitejšie – sebadôveru. Tá sa naplno prejavila práve v zápase s Tvrdošínom, kde predviedli skvelý výkon a okrem úvodu 3. tretiny,kedy samy vrátili súpera do zápasu, mali celý zápas pod kontrolou a výhru korunovali 12 gólmi v sieti súpera.
Čiže odpoveď na otázku, čo stojí za premenou je získaná sebadôvera a hlavne ONY SAMY

Značnou obmenou prešla v porovnaní s úvodom sezóny aj zostava.
Počas uplynulého víkendu sa do nej vrátili ďalšie hráčky, ktoré už v nitrianskom drese pôsobili v minulosti.
Reč je o Kataríne Dugovičovej, ktorá vo svojom prvom zápase od finálovej série v sezóne 2014/15 (pozn. práve s Tvrdošínom) strelila hneď 4 góly a obrankyni Renate Filovej, ktorá sa po rovnako dlhej pauze prezentovala predovšetkým zodpovednou defenzívnou hrou a 2 asistenciami.

Áno, v našom drese sa po dlhšom čase objavili známe tváre a ako hovoríš, s ich výkonom nemožno byť nespokojný. Obe predviedli výkon, ako keby sa florbalu ani neprestali venovať a ich prítomnosť nám veľmi pomohla.
Priznám sa, mal som v nich dôveru už po tom, ako sme sa dohodli, že nás na záver sezóny posilnia a pomôžu nám, no ich výkony boli vysoko nad mojimi očakávaniami.
Veď streliť 4 góly v jednom zápase po tom, ako roky netrénovala, to už je niečo.

Súpiska tímu tak získala nie len na kvalite, ale aj na kvantite. Vzájomná konkurencia a boj o miesta v základnej zostave dokáže hráčky nakopnúť k lepším výkonom nie len na ihrisku, ale taktiež na samotných tréningoch.
Ako sa hráčky prispôsobili tejto zmene?

Áno, získala aj na kvantite, okrem už 2 spomínaných posíl, ktoré sa už stihli predviesť tím posilní ešte ďalšia bývalá hráčka a opora Nitry – Monika Trnková a taktiež výpomoc z Topoľčian v podobe juniorskej reprezentantky Michaely Krajčove.
Michaela k nám prišla na striedavé hosťovanie do konca základnej časti a hoci sa mala predstaviť už v predošlých zápasoch, bohužiaľ si privodila menšie zranenie a tak sa jej debut odkladá.

Boj o miesto v základnej zostave prebieha už od začiatku sezóny a očakávam, že sa teraz ešte zintenzívni.
To, ako sa baby k tomu postavia uvidíme v nasledujúcich dňoch, no dúfam, že kladne, nakopne ich to a na tréningoch sa budú predbiehať v „ohurovaní trénera“ svojimi výkonmi (smiech).
Všetky baby v tíme vedia, aký je náš cieľ a že ho dosiahneme len vtedy, keď budeme všetci ťahať za jeden povraz. Jedným smerom samozrejme a to smerom do playoff.

Do konca základnej časti ostávajú 4 zápasy a postup do playoff nie je tak celkom vo vašich rukách.
Aktuálna strata na poslednú postupovú priečku je 3bodová a okupuje ju Hurikán Bratislava,
ktorý čaká rovnaká štvorica súperom ako Nitru – Michalovce (6. – 16b), Sabinov (2. – 35b), Prešov (10. – 5b) a Spišská Nová Ves (7. – 15b).
Strata na 7. Spišskú Novú Ves je však 5 bodová a okrem Vás a Hurikánu ich čakajú zápasy s náročnými súpermi – Pruským a Nemšovou.

Pred Vami tak stojí ťažká úloha a nič nie je garantované.
Nebojíš sa, že práve to by mohlo hráčkam zväzovať ruky?
Alebo práve naopak veríš, že nadobudnutá sebadôvera je kľúčom k úspechu a baby a sú pripravené túto výzvu zvládnuť?

Všetci vieme, že zápasov nám už veľa neostáva, no nik nehádže flintu do žita a dokým bude šanca aspoň teoretická, tak budeme bojovať.
Odstup na súpera máme, no v hre je stále dosť bodov, aby sme mohli predbehnúť Hurikán, Spišskú Novú Ves, ale aj Michalovce, ktoré majú odohraný o 1 zápas viac ako my.
Výhodou je, že v podstate všetky tímy sa proti sebe ešte stretnú tak body ešte postrácajú.
Dôležité bude, aby sme my získali svoje body.
Je pravda, že sa musíme spoliehať na iných, z čoho radosť nemá nikto, veď každý by chcel mať už postup v „suchým triku“, no je to tak, ako to je.
O baby sa vôbec nebojím, je to skôr presne naopak. O inom, ako o postupe sa tu ani nerozmýšľa. Baby majú víťaznú mentalitu a som si istý, že keď do zápasov vstúpia s kľudom, sebadôverou a odhodlaním, tak sa nám podarí splniť náš spoločný cieľ.

Michalovi ďakujeme a pevne veríme, že v najbližšom rozhovore budeme rozoberať účasť v play-off.

Zostávajúce zápasy základnej časti Ženskej extraligy:
DFA Nitra – 10.2. FbK Kométa Spišská Nová Ves (V), 11.2. FBC Predator Sabinov (V), 24.2. Eastern Wings Michalovce (D), 25.2. FBC Mikuláš Prešov (D)

Hurikán Bratislava – 10.2. FBC Predator Sabinov (V), 11.2. FbK Kométa Spišská Nová Ves (V), 24.2. FBC Mikuláš Prešov (D), 25.2. Eastern Wings Michalovce (D)

Eastern Wings Michalovce – 10.2. FBC Mikuláš Prešov (D), 24.2. DFA Nitra (V), 25.2. Hurikán Bratislava (V)

FbK Kométa Spišská Nová Ves – 10.2. DFA Nitra (D), 11.2. Hurikán Bratislava (D), 24.2. NTS FK-ZŠ Nemšová (V), 25.2. ŠK 98 Pruské (V)

Kompletný rozpis spolu s výsledkami a aktuálnu tabuľku nájdete v sekcií ženy – dfanitra.sk/zeny/

foto: Miroslav Slávik – Nitriansky šport obrazom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *